Nike Breaking 2 project – osvrt

S obzirom da imam priliku koristiti usluge mojeg dopisnika iz zraka, Smokera, poznatog kao Alen Sambolec, to i činim…ovo je njegov osvrt na događaje od subote ujutro i pokušaja istrčavanja maratona ispod 2 sata u kontroliranim uvjetima….
fotka fort worth
Alen:
I tak…nešto smo tako debatirali i drvili po fejsu Zhare, ja, i naš prijatelj, poznati hrvatski slikar i vlasnik jednog trkačkog treking svjetskog rekorda Milan Komljenović Art (Breaking_11 Samobor SPO). I još par trkačkih entuzijasta uključilo se u raspravu. Tema je bila “Nike Breaking 2 project”, odnosno pokušaj maratona ispod 2h. Ili kako to ameri kažu, “Sub2” project.
Zhare me zamolio da napišem nešto na tu temu na njegovom, sad već vrlo poznatom Blogu. Jer ipak, ovakav događaj mora se prokomentirati. Ipak smo mi sad maratonci 💪😂
Kako je Nike odabrao baš tu trojicu elitnih trkača za projekt, možete pročitati na internetu, naravno (da sad ne duljim ovdje, ali vrlo zanimljivo).
Večer prije Nike “Sub2” projekta, kao komentar na Zharetvom fejsu napisao sam ovo:
“Moja prognoza…Kipchoge kao aktualni OI pobjednik…eventualno WR…ali nikako ni blizu 01:59:59. Neće on ni 02:02:59 (unatoč laboratorijskim uvjetima…npr. F1 vozač koji vozi auto s ogromnim ekranom striktno na 5m ispred njih i reže zrak ispred njih (utjecaj ekrana je i do 20m)…i 3-4 pacer trkača ispred njih trojice, rasporedjeni u “strijelu”, s ciljem da im skinu 1 sek/km (plus debata o tenisicama…karbon opruga/ploča unutar pjene, između 2 sloja)!
I taj WR nikad neće biti priznat.
Iako…zanimljiv pokušaj (i super reklama za Nike 😉 )…iako…tko zna šta su nam pripremili za sutra! Prije mjesec dana su trčali testni polumaraton, i nisu oborili WR..nisu išli niti ispod 59:00.
Ja sam više nekako pobornik Adidasove filozofije…ako ćemo oboriti WR, oborit ćemo ga na oficijelnom maratonu, i to su i napravili. Zadnjih 6 WR je oboreno u Berlinu, a za zadnja 4 sam siguran da su bili Adidas trkači 🙂 Zadnji Denis Kimetto 02:02:57 (Adizero Boost 2!).
Sutra je zanimljiv dan.”
I tak nekak je i bilo. Eliud Kipchoge je istrčao najbržih neslužbenih 42.2 km ikad. Ipak nije uspio ići ispod 2h. Šteta. Sjajan maratonac, sjajna osoba, koja unatoč slavi, živi i trenira spartanskim načinom života, i koja je aktualni Olimpijski pobjednik u maratonu. Tih 02:00:24 me zbilja ugodno iznenadilo. I drago mi je.
No, ipak treba reći da su bili “laboratorijski” uvjeti, kao npr. početak utrke u ranu zoru (po mraku), auto s ogromnom tablom i paceri koji “režu zrak”, idealna staza, idealan vjetar i temperatura, tenisice Nike Vaporfly Zoom s karbon pločicom unutar pjene za 4% bolji “energy return” (OK, to je nešto slično Adidasovom Boost energy-returnu, al opet, izazivaju debatu u trkačkim krugovima)…Bez svega toga, Kipchoge trči nešto iznad 02:03. Nekih pola minute sporije od WR. 
map-Mlogo_SQ-01_copy_native_1600-1024x1024
Bilo kako bilo, ovo je ipak samo dobar reklamni & PR potez globalne kompanije Nike, a Kipchogeu svaka čast na tome što je istrčao, uvijek će se pamtiti. Treba reći i da dvojicu zadnjih svjetskih rekordera Wilsona Kipsanga (Berlin, 2013) i Dennisa Kimetta (Berlin, 2014, aktualni), Nike nije mogao dobiti u projekt, jer imaju ugovor s Adidasom. I njih dvojica nisu bila ni na OI 2016 u Riu, jer ih kenijski savez nije zvao u repku (nisu se pridržavali uputa, u toj godini su trčali profesionalno maratone, a prema pravilima Saveza to nisu smjeli…). Mjesecima sam svaki tjedan čitao o ovom projektu, i sviđa mi se pokušaj, jer dodatno popularizira kraljevsku trkačku disciplinu – maraton. S druge strane mi je drago da ovo vrijeme nije priznato kao WR zbog gore navedenih razloga. Ako hoćeš oborit WR, dođi u Berlin ili Paris ili London, u 10:00, i po suncu, ili kiši, i tko zna kakvom vjetru, obori WR koji iznosi 02:02:57. Na IAAF certificiranoj stazi. Ako si frajer!
Primjerice, aerodinamički je dokazano da ako maratonac cijelu utrku trči iza kolege trkača pod kutem 45 stupnjeva, na udaljenosti oko 10-20 cm, da ima manji otpor zraka, koji mu može donijeti 1sek/1km. Znači 42 sek na 42 km. Slično se može vidjeti i na biciklističkim utrkama. A mi danas imamo 5 elitnih maratonaca ispod 02:03:30. Znači, uz takvu pomoć, svaki od njih bi mogao oboriti WR. I zato je pošteno da to bude na službenim utrkama, pa tko uspije – uspije.
tena
Inače, ima još 2 WR-maraton projekta. 
Adidas u Berlinu, rujan 2017 (Kimetto, Kipsang…i nove Adidas Light Boost); oni žele to napraviti na službenom natjecanju. Naravno, i reklamirati novi “revolucionarni” Adidas Light Boost (koji izlazi u lipnju 2017).
kimetto
Kimetto
Treći projekt je projekt koji trči, vjerojatno, najveći long distance trkač svih vremena, Kenenisa Bekele (ETI). On drži aktualne WR na 5000m i 10000m iz 2004.g, koji stoje već 13g, i pitanje je kad će uopće biti oboreni. Ako postavi WR u maratonu, postat će jedini u povijesti atletike koji je istovremeno držao WR na 5, 10 i 42 km. I tad će i službeno postati najveći long distance runner svih vremena. Veći od svog mentora, i mog idola,
Haile Gebrselassie (ETI).
Gebre
Zanimljivost, vlasnik je najbržeg debitantskog maraton vremena u povijesti, svoj prvi maraton je istrčao u Parizu u vremenu 02:05, prije par godina.
Kenenisa Bekele, trenutno sudjeluje u projektu jednog kanadskog znanstvenika, i prošle godine je osvojio Berlin s vremenom 02:03:03, što je drugo najbolje vrijeme ikad, samo 6 sek. sporije od aktualnog WR. Vidi: youtube (Berlin marathon 2016., pobjeđuje na najvećem svjetskom maratonu i ljut klima glavom i gleda gore u sat!).
Kenenisa-Bekele-2016-Berlin-Marathon-jean-pierre-durand--1250x750
Kenenisa Bekele (ETI)
Tko će od njih prvi oboriti slijedeći WR u maratonu, ostaje za vidjeti. Mislim da službena granica “2 h” odnosno 01:59:59 neće biti skinuta još jako dugo. Negdje sam pročitao da su neki znanstvenici predvidjeli – ne prije 2075. godine! :))
Na kraju, nekoliko zanimljivosti…
Iako u dugoprugaškom trčanju već desetljećima dominiraju Kenijci, ipak 2 najveća trkača današnjice dolaze iz Etiopije (treba priznati da zadnja 2 svjetska rekorda drže Kenijci).
Druga zanimljivost, zadnjih 6 svjetskih rekorda u maratonu postavljeno je na Berlinskom maratonu!
Da bi bio priznat WR u maratonu, staza mora zadovoljavati neke kriterije. Na primjer, pad (nizbrdica) ne smije biti veća od 1m/1km, znači 42m ukupne visinske razlike. Zbog ovog WR ne može biti oboren u Bostonu. Vjetar ne smije biti leđni i jači od 20 kmh (jer 21 kmh je brzina maratonca koji obara WR), i leđni vjetar jači od 21 kmh predstavljao bi “dodanu vrijednost”. Također, start i cilj ne smiju biti udaljeni jedan od drugog više od 50% duljine utrke (21 km). Upravo ovaj uvjet osigurava da pola utrke imaš leđni vjetar, a pola utrke čeoni, ili obrnuto.
Na kraju nešto što nas je nedavno naučio naš prijatelj, trkački sudac s HAS licencom, Ivan Mihel. Ako je utrka na atletskoj stazi (tartan), duljina se izražava u metrima (m). Npr. utrka na 5000m ili 10000m je utrka na atletskoj stazi. Ako je utrka cestovna, izražava se u kilometrima (km). Npr. utrka na 10km, je utrka na cesti.
Eto, ljudi vole pročitati ovako neke statističke i druge podatke, jer nam oni otkrivaju skrivenu ljepotu sporta. Atletika – kraljica sportova!
Vidim ose!

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.